Porady RODO – firmy świadczące usługi sprzątające

Pytanie:

Czy z zewnętrzną firmą świadczącą usługi sprzątające należy podpisać umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych?

Odpowiedź:

Osoba sprzątająca nie jest upoważniana do przetwarzania danych osobowych (nie ma nadawanych upoważnień), zatem nie jest zasadne podpisywanie umów powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Jednakże w rzeczywistości pracownik firmy sprzątającej ma możliwość dostępu do danych osobowych (np. pozostawione dokumenty na biurkach, dokumenty w koszach na śmieci, które nie zostały odpowiednio zniszczone).

Ponadto osoby sprzątające mają dostęp także do informacji, które mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa: projekty, dokumenty finansowe, know-how firmy.

Dlatego w Umowie Głównej powinno znaleźć się nie tylko zobowiązanie firmy sprzątającej do przestrzegania zasad ochrony danych osobowych, zawartych w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych (RODO), ale także zobowiązanie dotyczące przestrzegania ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (art.11). Zleceniobiorca powinien zaznajomić pracowników firmy sprzątającej z zasadami postępowania z danymi osobowymi oraz informacjami stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa. Dobrą praktyką jest też podpisanie przez pracowników firmy sprzątającej oświadczeń o zachowaniu poufności.

 

szkolenie rodo ochrona danych osobowych w miejscu pracy 2

4 października 2018 r. pojawiła się publikacja „Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Poradnik dla pracodawców” wydany przez Urząd Ochrony Danych …

mobile phones in friends hand szerokie

InPost rezygnuje z informowania swoich klientów o statusie ich przesyłki za pomocą wiadomości SMS. Prześledzić swoją paczkę będzie można wyłącznie …

szkolenie rodo jest wymagane prawem

Często pytacie nas, czy szkolenie z nowych zasad ochrony danych osobowych jest wymagane prawem? Oddajmy głos Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych …